انرژی خورشیدی به فاكتورهاي هواشناسي ، جغرافيايي ، اقليمي و فراجوي بستگي دارد. بهترين راه اندازه گيري انرژی خورشیدی نصب پيرانومترها در ايستگاهها و خواندن اطلاعات ضبط شده توسط آنها مي باشد.

در نبود دستگاههاي اندازه گيري، اطلاعات صحيح و دقيقي از ميزان انرژی خورشیدی در دسترس نمي باشد، از طرفي ميزان متوسط خطا در دستگاههاي اندازه گيري گاه به 30 درصد مي رسد، كه مهمترين علت آن عدم كاليبراسيون دستگاهها و وجود گرد و غبار در آنها مي باشد، پس مي توان گفت مدلهاي تجربي كه بر پايه برآورد انرژی خورشیدی طراحي شده اند، در نبود دستگاههاي اندازه گيري مي توانند مفيد واقع شوند.

براي بيان و تاييد مدلهاي تجربي و يا ارتباط داده هاي طولاني مدت و ساختار فضايي مدلها، اطلاعاتي در سطح وسيع مورد نياز مي باشد. در مطالعات كاربردي نمي توان تمام فاكتورهاي موثر را با هم در نظر گرفت، در نتيجه براي پيش بيني تخمين ميزان انرژی خورشیدی فقط از تعدادي از پارامترهاي اقليمي استفاده مي شود.

اولين فاكتوري كه در بيشتر فرمولهاي تجربي مورد توجه قرار ميگيرد ساعات آفتابي است كه براي برآورد ميزان انرژی خورشیدی استفاده مي شود. ساعات آفتابي تنها پديده طولاني مدت است كه اطلاعات اندازه گيري شده آن حاضر، دقيق، قابل اعتماد و قابل استفاده براي دستيابي به ميزان دقيق تابش خورشيدي و تخمين آن به سطح زمين مي باشد.

 

جهت مشاهده متن کامل این مقاله اینجا کلیک کنید.

 

 

 

شرکت مهندسی تکسا، طراح و تولید کننده انواع استراکچرهای خورشیدی و سازه های فلزی

برای مشاهده قیمت و نحوه ی فروش استراکچرهای خورشیدی تکسا با ما تماس بگیرید.

درباره عالیه مدرسیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *