يکي از راههاي رسیدن به توسعه همه جانبه اقتصادي و اجتماعي در دنیاي امروز، وجود يک منبع تولید انرژي پايدار، مستمر و قابل اعتماد است.

در میان انواع انرژيهاي تجديدپذير، انرژي خورشیدي به دلیل قابلیت تبديل مستقیم به برق و حرارت، سادگي استفاده، امکان ذخیره سازي و بي پايان بودن آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، به طوري که در چند دهه اخیر تحقیقات فراواني در مورد سیستمهاي استفاده از انرژي خورشیدي در دنیا و ايران به انجام رسیده است.

با توجه به پتانسیل ايران در زمینه انرژي خورشیدي و نیز نیاز کشور به انرژيهاي تجديدپذير، لازم است مکان یابي براي شناسايي مکانهاي مناسب براي استفاده از انرژي خورشیدي انجام گیرد.امروزه انجام پروژه هاي مکان يابي صنايع از اصول و روشهاي ارزيابي توان اکولوژيک و آمايش سرزمین است. انجام اين پروژه ها مستلزم شناخت دقیق از تکنولوژيهاي موجود صنعتي و نیازمنديهاي محیطي دارد که در اصطلاح توازن نیاز و توان گفته ميشود. در اين مطالعه با بررسي مقالات متعدد چاپ شده و با نگرشي جديد در زمینه انواع مکان يابي هاي صنعتي و انرژيهاي تجديدپذير، معیارهاي اصلي و کاربردي براي امکان سنجي و تعیین مکان بهینه استفاده از انرژي خورشید بررسي و براي کشور ايران بومي سازي و ارائه شده است تا محققین بتوانند بر اساس آن بهترين مکانها را براي نصب انواع تجهیزات، تاسیسات و نیروگاههاي خورشیدي استفاده نمايند تا هم سود بیشتري کسب نمايند و هم در کاهش آلودگيهاي زيست محیطي سهیم باشند. نتايج تحقیق نشان ميدهد مهمترين معیارها براي اين موضوع در ايران، ساعات آفتابي، ابرناکي، گرد و خاک، رطوبت نسبي، ارتفاع، نقشه پتانسیل خورشیدي، کاربري و نوع پوشش زمین، خطوط انتقال نیرو و جاده هاي دسترسي است.

 

جهت مشاهده متن کامل این مقاله اینجا کلیک کنید.

 

 

 

شرکت مهندسی تکسا، طراح و تولید کننده انواع استراکچر خورشیدی و سازه های فلزی

برای مشاهده قیمت و نحوه ی فروش استراکچرهای خورشیدی تکسا با ما تماس بگیرید.

درباره عالیه مدرسیان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *